Ana Sayfa DİĞER SPORLAR Formula 1’in En Büyük İkonu: Michael Schumacher

Formula 1’in En Büyük İkonu: Michael Schumacher

11 dakikada okuyabilirsiniz.
0
0
104

Spor dünyasında birçok farklı marka ve isim bulunmakta. Bu isimler, döneminin en popüler sporcuları olarak kariyerlerini noktalandırıyor. İlerleyen yıllarda yerlerine gelen isimler ise eskilerin taşıdığı bayrağı daha da ileri götürmek istiyor. Futbolda Diego Armando Maradona’nın ardından yine bir başka Arjantinli Messi’nin piyasaya çıkışı, basketbolda Michael Jordan’ın ardından Kobe Bryant efsanesinin doğuşu gibi temel örnekler vardır. Biraz daha az ilgi duyulan sporlara indiğimizde karşımıza Ayrton Senna ve Michael Schumacher çıkar. Ayrton Senna, Formula 1 dünyasının gelmiş geçmiş en çılgın sporcuları arasında yer alıyor. Tabii sadece çılgınlığı ile değil, elde ettiği başarılar ile de döneminin en popüler isimleri arasında kendisine yer bulmuştu.  Senna’nın hayatını kaybetmesinin ardından taşıdığı bayrağı devam ettirecek bir isim ise ortaya çıkıyordu: Michael Schumacher.

Alman pilot Formula 1 dünyasını alt üst edecek başarıları ile birlikte kariyerine birçok başarı sığdırmayı bildi. Kariyeri boyunca tam 7 defa şampiyon olmayı başaran Schumacher, aynı zamanda rekorların da adamı oldu. 1991 yılında kendisini bir ikon haline getirecek Formula 1 kariyerine başlayan Alman, Jordan takımı ile birlikte ilk yarışlarına çıktı.

Schumi lakaplı pilotun kariyerine başlangıcı şans ve şanssızlık ile birlikte oldu. Alman pilotun şansı, Jordan takımının pilotu Bertrand Gachot’un aşırı hız yapmasından dolayı hapis cezasına çarptırılmasıydı. Şanssızlık ise Alman pilotun dışında, Jordan takımının pilotunu kaybetmesi oldu. Bu iki unsurun bir araya gelmesiyle Formula 1 tarihine adını altın harflerle yazdıracak olan bir efsanenin de doğuşu başlamış oldu. Schumi, ilk yarışında bitiş çizgisini göremedi. Araçta doğan bir problemden dolayı yarış dışı kalmıştı. Fakat yarış öncesinde yapılan sıralama turlarında Jordan takımının 1991 yılındaki en iyi derecesi olmuştu. Alman pilotun potansiyelini fark eden Benetton, kendisini 4 yıl boyunca takımda kalmaya ikna etti ve Schumacher Jordan’dan ayrıldı.

4 yıllık süre zarfı boyunca Benetton’da boy gösteren Schumacher bu süre zarfında deneyim kazandı. Kariyerinde bulunan 7 şampiyonluğun ikisini 1994 ve 1995 yıllarında Benetton’da yaşadı.

Efsanevi Alman, ilk yarışını kazanıyor.

Altın Çağını Ferrari ile Yaşadı ve Yaşattı

1996 yılında Ferrari, Alman pilotu takıma dahil etti. Ferrari’ye katıldığı dönemlerde marka olarak firma son derece kötü bir durumdaydı. Schumi takıma katıldığı dönemde Ferrari son şampiyonunu 1979 yılında çıkartmıştı. Bu nedenle araçlara yapılan yatırımlar ve geliştirmeler diğer markaların gerisinde kalıyordu. Ferrari’nin araçları, hız ve dayanıklılık konusunda geri planda kalıyordu. Fakat Schumacher, kalitesini ve becerisini bu engellere rağmen gösteriyordu. Alman pilot Ferrari ile kariyerini noktalayana kadar birlikte çalıştı. Elde ettiği başarılar, hem Schumacher’i bir dünya yıldızı yaptı hem de Ferrari’yi eski namına kavuşturdu. 2000 yılına kadar bir şampiyonluk yaşayamayan Alman pilot, aynı zamanda 1999’da da sakatlık geçirdi. Bunun neticesinde 6 yarış kaçıran Schumacher, bu sezonu da boş geçer.

2000’lere girilmesinin ardından ise Alman pilot Formula 1’e adeta hükmeder. 2000 yılında kariyerinin üçüncü şampiyonluğunu yaşayan Schumi, Ferrari’nin de 21 yıllık hasretine son vermeyi başarır. Bu başarısını arka arkaya şampiyonluklar ile özelleştiren Alman pilot, tam 5 sene boyunca zirveyi kimseye bırakmaz.

Elde ettiği 5 şampiyonluğun ardından kariyerinin son yıllarında başka bir başarı gelmemiş ve Alman pilot rekorlarla dolu kariyerini 2006 yılında sonlandırmıştır.

Her Son Yeni Bir Başlangıçtır

7 dünya şampiyonluğu, bu şampiyonluklarının 5’ini arka arkaya kazanma başarısı gibi rakamlar Michael Schumacher’i Formula 1 tarihinin en iyileri arasına soktu. Kendisini zirvede kalıcı olarak tutacak etken sayısı ise bu şampiyonluklardan fazlası oldu. Bir sezonda en fazla yarışı kazanmayı başaran, en çok yarış kazanmayı bilen, en çok puan toplayan ve en hızlı turu atmayı da ihmal etmeyen bir pilot olarak tarihin en büyük sporcuları arasındaki yerini aldı. 2006 yılında sonlandırdığı kariyerinin ardından 2009 yılında, kendisini efsane yapan Ferrari’nin talebiyle bir geri dönüş gerçekleştirdi. Felipe Massa’nın yerinegeçici olarak gelmesi planlanan Schumi, ardından bu kararından vazgeçti.

Bu dedikodunun ardından ise 2010 yılında Mercedes, Alman efsaneyi geri döndürdü. Schumacher, 2012 Avrupa Grand Prix’ine kadar 2 yıllık süre zarfında yine pistlerde boy gösterdi. Ardından ihtişamlı bir veda ile kariyerini kalıcı olarak noktaladı.

Formula 1 Pistlerinden Hayat Mücadelesine

Başarı, saygı, sadakat. Ferrari, Schumi’nin 50. yılını anıyor.

Alman pilot, kariyerini Formula 1 pistlerinde geçirdi. Sayısız başarısı ve rekorları ile birlikte dünyanın her yerinde bir fan kitlesi yarattı. Temelinde büyük bir risk barındıran Formula 1’de kariyeri boyunca çok ciddi bir sakatlık yaşamadı. Fakat Schumi, 2013 yılında kayak yapmak için gittiği bir pistte kötü bir kaza geçirdi ve komaya girdi. Dünya basınının gündemine oturan bu kazanın üstünden tam 6 yıl geçti. 6 yıllık süre zarfı boyunca birçok farklı dedikodu çıktı. Komadan çıkmasının ardından Alman pilotun sağlığına kavuşması imkansız gibi gözüküyor. Ailesi, efsanenin sağlık konusundaki gelişmelerini paylaşmama kararı aldığı için Schumacher’in yaşam mücadelesini sürdürme dileği dışında elden bir şey gelmiyor. Emin olduğumuz tek nokta, Formula 1 efsanesinin pistlerdeki inadını hayat mücadelesinde de sürdürüyor olması.

Load More Related Articles
Daha Fazla İlgili Makaleyi Oku Arda Çağatay Genç
Daha Fazla Oku DİĞER SPORLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol Et

Ajax’ın Rüyası Devam Ediyor!

Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final ilk maçında Hollanda temsilcisi Ajax, İngiliz ekibi Tottenha…