Ana Sayfa DİĞER SPORLAR Sihirbaz | Ayrton Senna

Sihirbaz | Ayrton Senna

8 dakikada okuyabilirsiniz.
0
0
122
Ayrton Senna

Biraz deli, biraz dahi.. Pistlerde virajları dönerken gaz kesmenin zorunlu olmadığını öğretti. Alain Prost’a, kendi takımına hatta Formula 1’e meydan okudu. Pistlerin efsane ismi Ayrton Senna, hayatını kazandığı bu pistlerde hayatını kaybetti.

Toprak zengini bir ailenin oğlu olarak 21 Mart 1960 tarihinde Brezilya’nın Sao Paulo kentinde dünyaya gelen Senna, daha dört yaşındayken babasının da desteğiyle bir kart aracının sürücü koltuğuna oturdu. Daha 13 yaşındayken ilk kart yarışına çıkan Senna’nın yarışlara bu kadar ilgili olmasının nedeni, bir başka Formula 1 yarışçısı ve aynı zamanda Brezilya’ya ilk F1 şampiyonluğunu getirmiş olan bir Sao Paoulo’luydu; Emerson Fittipaldi. Senna’nın yarışlara olan tutkusu devam ederken belki de en büyük desteği yine babasından geldi. Emerson Fittipaldi’ye kart birincilikleri kazandırmış olan motor bakımcısı İspanyol asıllı Tche’yi, oğlunun kart motorları için tuttu.

Senna, 21 yaşına geldiğinde üniversite öğrenimini yarıda bırakıp, otomobil yarışlarına katılmak üzere İngiltere’nin yolunu tuttu. Takvimler 1981 yılını gösterirken,  Senna’da girdiği 18 Formula Ford yarışından 13 tanesini kazanarak büyük bir sükse yaptı. 1982’de Formula Ford 2000, 1983’te de İngiliz Formula 3 yarışlarından galip geldi. 1984’te Formula 1’e, yani devler ligine giriş yaptı. Buraya da kısa sürede uyum sağlayan Senna, Lotus takımı ile ilk Grand Prix’ini Portekiz-Estoril’de kazandı. O gün aynı zamanda 41 kez tekrarlanacak bir başarı öyküsünün ilk sayfası oldu. 1988, 1990 ve 1991 yıllarında F1 Şampiyonu olan Senna, aynı zamanda bunu başaran en genç yarışçı ünvanını da eline aldı. Pistte sergilediği karakteristik sürüş tekniği ve asfalta ya da hava koşullarına bağlı olmaksızın ayağını gazdan çekmemesi onu otoritelerin gözünde de özel bir noktaya yükseltti. Öyle ki, otoriteler ve gazeteler ondan bahsederken ”sihirbaz” yakıştırmasını doğru buldular.

McLaren Kariyeri

Ayrton Senna

1988 yılına gelindiğinde pistin sihirbazı da kariyerinin zirvesindeydi. Lotus’tan McLaren’e transferi Formula 1 izleyicilerini heyecanlandırmaya yetti. Dönemin bir diğer ünlü yarışçısı Alain Prost’la takım arkadaşı olan Senna, aynı zamanda o döneme kadar ki en büyük rakibiyle aynı takım için yarışacaktı. Bu işbirliği beraberinde büyük bir çekişmeye sahne olsa da sihirbaz hünerleriyle zirvede kalmayı başardı. McLaren’de geçirdiği 5 yılda, 3 F1 şampiyonluğu kazanan sihirbaz bunun yanında 65 kez yarışa birinci sırada başlayarak kırılması neredeyse imkansız bir rekora imza attı. Özellikle yağmur altında yapılan yarışlarda rakiplerine büyük bir üstünlük kuran Senna, Monaco GP’sini kimsenin başaramayacağı bir şekilde tam 6 kez kazandı.

Pistlerde Gelen Ölüm

Ayrton Senna

Ayrton Senna, kariyerinde yeni bir adım atmak ve daha da parlayabilmek için Williams takımıyla 1994 yılında anlaştı. Diğer yandan Williams takımında McLaren’den eski takım arkadaşı ve en büyük rakibi Alain Prost bulunuyordu. Williams takımı sezonun bitmesine 2 ay kala Prost’la bir toplantı düzenledi. Toplantının içeriği, Senna’nın bir sonraki sezon Williams için yarışacağıydı ama Williams yetkililerinin bu kararı, Prost’un kariyerinin sonlanması demekti. Prost’un sözleşmesinde kendince koydurduğu tek madde şuydu; Williams’ta takım arkadaşı olarak Senna’yı görmek istemiyordu. Nitekim 2 ay sonra Alain Prost F1 kariyerindeki son şampiyonluğunu kazandı ve pistlere veda etti. 94 sezonunun başlangıcında FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu), zengin takımlarla daha düşük bütçeli takımlar arasında adaleti sağlamak için ”hiç bir araçta sürüşü etkileyecek elektronik aksamın bulunamayacağı” yönünde karar verdi. Bu kararın ardından Senna, Williams’la çıktığı test sürüşlerinde aracın yolu iyi kavrayamadığı yönünde teknik servise bilgi verdi. İşler Williams ve Senna için hiç iyi gitmiyordu.

1 Mayıs 1994 tarihinde Senna , San Marino GP’sinde Pole Position’da yarışa başladı. Yarışın 7. turunda 306 Km/sa hızla Tamburella virajına girdi. İşte o anda teknik servise bildirdiği yol tutuş problemi meydana geldi. O hızla pistten çıkan aracın hızını 218 Km/sa’ye kadar düşürmeyi başaran Senna yine de acı sondan kurtulamadı. Senna için 5 Mayıs 1994 tarihinde Sao Paulo’da devlet töreni düzenlendi. 500.000 kişi caddelerde tabutun geçişini buğulu gözlerle izlerken, Alain Prost’ta tabutu taşıyanların arasındaydı.

 

Load More Related Articles
Daha Fazla İlgili Makaleyi Oku Arda Çağatay Genç
Daha Fazla Oku DİĞER SPORLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol Et

Ajax’ın Rüyası Devam Ediyor!

Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final ilk maçında Hollanda temsilcisi Ajax, İngiliz ekibi Tottenha…