Ana Sayfa FUTBOL Yeni Bir Başlangıç (mı?) | Şenol Güneş Milli Takım’a Doğru

Yeni Bir Başlangıç (mı?) | Şenol Güneş Milli Takım’a Doğru

7 dakikada okuyabilirsiniz.
0
0
166

Milli takımda bir hikâye daha buruk bir şekilde sona erdi… Ülkemizde ve Shakhtar’da istikrarlı başarılar yakalayarak kendini kanıtlamış bir teknik adam olan Lucescu ile milli takımın birlikteliği beklenildiği üzere pek uzun sürmedi. Lucescu, İsveç deplasmanında 2-0’dan dönen maçı şöyle bir tarafa bırakırsak, kariyerinin bu döneminde her daim tuhaf ve çelişkili açıklamalar yapan, iş disiplininden ve hırsından artık bir nebze uzaklaşmış, yabancı kuralından başka hiçbir cümle sarf etmeyen, verimsiz bir teknik adam olarak anılacak gibi görünüyor.

Ödenen yüksek bedellerin üzerine bir de eklenen tazminatı düşündüğünüz zaman; bunun plansız, programsız futbol iklimimize çok da yakışır bir final olduğunu söylemek sizce de güç mü? Milli takım ya da kulüp takımlarında yabancı teknik adamlarla çalışırken, bizleri dönüştürmelerini, değiştirmelerini arzuluyoruz. Fakat bu tip teknik adamlar, daha göreve başlar başlamaz büyük bir medya baskısıyla karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle bir zaman sonra onları adeta kendimize benzetmeye çabalıyoruz. Doğan bu çatışmadan sonra da ayrılıklar ya da görevden alınmalar da artık bir rutine dönüşüyor.

Sakin, aklın ön planda olduğu, uzun vadeli plan ve programlar yapmaktan çok uzak bir noktadayız. Bunun temel nedeni sonuçlara odaklı yaşama geleneğimizden sıyrılamıyor oluşumuz. Almanya’nın 2000’li yılların başında turnuvalarda yaşadığı başarısızlıkları düşünün. O dönem, altyapıdan pişen yeni jenerasyon için Almanya büyük bir sabır göstermişti ve bunun meyvesini bir sonraki turnuvada Dünya kupasını kazanarak almışlardı. Bizlerse umutlarımızı yeniden Şenol Güneş’e bağlamış durumdayız. Çünkü Şenol Güneş’in bize anımsattığı o hatıralara inanıyoruz. Oysa zamanın bir ruhu vardır. 2002 senesinde kurulan kadronun ve o dönemki koşullarla bugüne ait dinamikler çok farklı. Şu an ne böyle kaliteli bir jenerasyonumuz var, ne de sağlıklı bir futbol iklimimiz. Buna rağmen Şenol Güneş, çalışma ahlakına gerçek anlamda inandığım teknik adamlardan birisidir. Gittiği her kulübe bir şekilde bir değer atfetmeyi başarıyor. Oyuncular üzerinde iyi bir sinerjisi olduğu kesin. Artık zaten Beşiktaş’ta yapabileceği pek fazla bir şeyi kaldığına inanmıyorum.

Şenol Güneş, tarih yazdığı Milli Takım’a geri dönüyor.

 

Bizim ülkemizde, teknik adamlar itibarını tümüyle tüketene kadar bir kulüpte vakit geçirmemeli. Çünkü bir zaman sonra ne kadar başarılı olursanız olun, koşullar sizi bu algıya götürüyor. Şenol Güneş, Trabzonspor’da, daha önceki milli takım kariyerinde, Bursaspor’da ve Beşiktaş’ta bu zamanlamaları çok iyi ayarlıyor. Mustafa Denizli’nin de bu konuda çok özenli olduğunu biliyorum. İyi hatırlanmayı, daha fazla para kazanmanın önüne koyabilen teknik adamlardan biri olan Şenol Güneş, muhakkak milli takıma bir ruh katacaktır; ancak burada tartışmamız gereken odak noktası bu olmamalı. Biz gerçekten nasıl bir futbol iklimindeyiz?  80 milyon nüfusun olduğu, futbola deyim yerindeyse tapılan bir coğrafyada neden bu kadar sağlıksız ve sığ bir planlamanın içindeyiz? Şenol Güneş milli takımın başına geçti, 2 karşılaşmada üst üste puan kaybetti. Tutumumuz Güneş’ten vazgeçmek mi olacak? Yoksa her şeye rağmen arkasında mı duracağız? Tartışmamız gereken nokta, bugüne değil, resme biraz daha yukarıdan bakabilmek. Skorlara değil, zihniyete odaklanmak. Başarı zaten bir şekilde bize dokunacaktır.

Load More Related Articles
Daha Fazla İlgili Makaleyi Oku Arda Çağatay Genç
  • Ajax’ın Rüyası Devam Ediyor!

    Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final ilk maçında Hollanda temsilcisi Ajax, İngiliz ekibi Tottenha…
  • Onyekuru’ya Talipler Artıyor

    Galatasaray’ın başarılı kanat oyuncusu Henry Onyekuru, gösterdiği performans ile sezonun e…
  • Şampiyonlar Ligi’nde Erken Final!

    Şampiyonlar Ligi Yarı Final aşamasının ilk maçında geçtiğimiz sezonun finalisti Liverpool,…
Daha Fazla Oku FUTBOL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol Et

Ajax’ın Rüyası Devam Ediyor!

Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final ilk maçında Hollanda temsilcisi Ajax, İngiliz ekibi Tottenha…